بازی Gears of War 3

البته خود جنگ تغییر کرده (برخلاف عنوان بندیFalloutها) و با نزدیک شدن بیش از پیش موجودات موسوم به لامینت ها (لوکاست های آلوده شده با Imulsion) به سطح زمین، اکنون یک نبرد سه طرفه در سیارهSera، جریان دارد و دشمنان جدید به مراتب خطرناک تر و جدی تر هم هستند.
آنیا(Anya) که در بازی های قبلی با صدایشان از دورDelta Squadرا همراهی می کرد اکنون لباس رزم به تن کرده و در خط مقدم به مارکوس و دام پیوسته است. سیستم کاور گیری معروف سری دستخوش تغییرات بسیاری گشته و اکنون دیگر هیچ گوشه ای امن نیست. برخی گونه های جدید دشمن با بازوهای بلند و اختاپوس مانند وارد معرکه شده اند که توانایی دراز شدن تا پشت کاور سربازان را دارند و از طرف دیگر انسان ها و اعضای دلتا به سلاح های پیشرفته ای مجهز هستند که به کمکشان مواد منفجره (نارنجک ها) را دریل، به زیرزمین فرستاده و کاور رقبا را به خطر می اندازند (ارتقاء دوطرفه ی قدرت ها برای حفظ تعادل). این مکانیزم به تنهایی می تواند بخش داستانی Gears 3را چندیدن برابر شلوغ تر و سریع تر از نمونه های پیشنش کند چه برسد به زمانی که بازی بازان بخواهند از قابلیتCo-op چهار نفره قسمت جدید به طور کامل استفاده کنند.

* نقطه شروع

چرخ دنده ها بار به گردش درآمده اند. زمزمه هایGears of War3همواره در طول سال گذشته شنیده می شدند اما مایک کپس (Mike Capps) از شرکت Epic صراحتاً اظهار کرده بود که اگر Gears بعدی در کار باشد، تا نسل آینده ی کنسول ها آن را نخواهیم دید(البته ایشان کمی بعد حرفشان را تغییر داده و خبر اولیه را"برداشت اشتباهی"خواندند). از همین رو وقتیEpic از معرفی جدیدترین بازی اش در جریان برنامه ی تلویزیونی معروفLate Night Showبا مجری گری جیمی فالون خبر داد، همه یک صدا از Gears 3یاد کردند. درست چند روز مانده به لحظه ی موعود، اپیزود مخصوصEpic یک هفته عقب افتاد ولی ظاهراً کسی حواسش نبود که این خبر را به مسوول اعلامیه هایXboxLive برساند. آن بنده خدای از همه جا بی خبر هم صبح فردای همان تاریخ اولیه(که اکنون دیگرعوض شده بود)، اعلامیه سرخ و درشت مربوط به Gears of War3 را به همراه تاریخ عرضه ی آوریل2011در Liveقرار داد. هرچند مایکروسافت و دیگر مسوولین به سرعت این اشتباه را تصحیح کردند اما دیگر کار از کار گذشته بود. هفته ی بعد کلیفی بی در برنامه ی جیمی فالون حضور یافت و پس از اطلاق صفت"بدترین رازنگهداری صنعت بازی"به پروژه اش، از تریلرGears 3پرده برداری کرد.

* از شایعه تا حقیقت

هرچند حضور مارکوس و دام در بخش های بازیco-op چهارنفره قطعی است اما کول و بیرد هنوز به عنوان 2نفر دیگر قطعاً معرفی نشده (البته طبق وعده ها، در بازی جدید به داستان این دو به مراتب بیشتر پرداخته خواهد شد) و بعید نیست گاهی شخصیت های دیگری (مثلAnya)جای این دو را می گیرند. با توجه به آزاد سازی یک سیل عظیم در انتهای قسمت قبل، اکنون بخش زیادی از نواحی کلیدی سرا را آب گرفته و با زیاد شدن حجم آب های کلی بازی، حتی گفته می شود که برخی مراحلGears 3در زیر آب جریان خواهند داشت.
چندی پیش کلیفی بی در یکی از مصاحبه هایش از کارن تراویس به عنوان نویسنده ی داستان قسمت جدید نام برد، کسی که به ادعای کلیفی، می تواند به خوبی به شخصیت های جدید و قدیمی جان ببخشد (امیدوارم که این گفته حداقل در مورد مارکوس فینیکس ماشینی و تک بعدی به حقیقت بپیوندد). البته تراویس که پیشتر روی رمان های فرعی Star Warsکار کرده، با دنیایGears غریبه نیست و سال گذشته کتابGears of War:Jacinto's Remnantاز وی به چاپ رسید. در این داستان، جزیره یVectes به عنوان پناهگاه و مقصدجدید بازماندگانJacintoبرگزیده شده و مارکوس و تیمش به همراه آنیا رهسپار آنجا می شوند (و با گروهی از بازماندگانCOGمواجه می شوند). با توجه به نمایش مناطق سرسبز و استوایی در جریان نمایش GDCجدیدترین نسخه ی Engine 3 Unrealو شرایط آب و هوایی تداعی کننده یVectes، احتمال حضور لوکیشنی مشابه و با سیستم گیاهی در بازی جدید دور از ذهن به نظر نمی رسد. از سوی دیگریک شبه جزیره/پایگاه جدید و متحرک هم روی آب ها ظاهر می شود که نقش مقر فرماندهی جدید را خواهد داشت. جدا از قول های بزرگ تر و هیجان انگیزتر(عنصری که از تأثیرگذارترین و مهمترین پیشرفت های Gears 2نسبت به قسمت اول سری محسوب می شود)، سازندگان وعده داده اند که در بازی جدید عناصر پخش وپلا و از هم گسیخته ی داستانی بازی دوم به هم متصل شده و بیشتر سوالات بازی بازان پاسخ داده شوند (چراBerserkerها بازی دوم غایب بودند؟ آیا هیولاهای شب یعنی Kryll کاملاً منقرض شده اند؟). کسی چه می داند، وقتی پدر مارکوس این گونه با لوکاست ها و وقایع فعلی در ارتباط است، بعید نیست که ملکه ی لوکاست ها هم مادر او از آب دربیاید! در هرحال بیش از هر چیزی امیدواریم عواملEpicیک فکر درست و حسابی در مورد غول آخر این بازی و پایانش هم بکنند تا خاطره ی تلخ غول نهایی پفکی! شماره قبل تکرار نشده و بازیبازان حداقل با رقیبی درحد جنرالRAAMطرف باشند.

منبع: نشریه بازی رایانه شماره 35

/ 0 نظر / 25 بازدید